Zalety paliw ekologicznych

Paliwa pozyskiwane z roślin i upraw znane są jako biopaliwa. Spośród nich najczęściej ekstrahowanym i używanym jest bioetanol lub po prostu etanol i biodiesel. Jest zmieszany z benzyną i może być stosowany jako paliwo alternatywne do

Twojego samochodu. Paliwa roślinne pochodzą ze źródeł odnawialnych, można je uprawiać w dowolnym miejscu i mają niższą emisję dwutlenku węgla w porównaniu z paliwami kopalnymi.
Biopaliwa nie tylko pomagają gospodarce, zapewniając miejsca pracy, ale także pomagają w znacznym stopniu zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, emitując mniej zanieczyszczeń.

Różne zalety biopaliw

1. Wydajne paliwo

Biopaliwo jest wytwarzane z zasobów odnawialnych i stosunkowo mniej łatwopalne w porównaniu z kopalnym olejem napędowym. Posiada znacznie lepsze właściwości smarne.
Powoduje mniej szkodliwą emisję dwutlenku węgla w porównaniu do standardowego oleju napędowego. Biopaliwa można wytwarzać z szerokiej gamy materiałów. Ogólny stosunek kosztów do korzyści z ich używania jest znacznie wyższy.


Przeczytaj też: Co wybrać? Pellet czy węgiel?

2. Koszt-korzyść

Obecnie biopaliwa kosztują na rynku tyle samo, co benzyna. Jednak ogólne koszty i korzyści wynikające z ich stosowania są znacznie wyższe. Są czystszymi paliwami, co oznacza, że ​​podczas spalania wytwarzają mniej zanieczyszczeń. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na biopaliwa mogą one również stać się tańsze w przyszłości.
Według raportu RFA etanol pozostaje najbardziej oktanowym i najtańszym paliwem silnikowym na naszej planecie. Ponadto w 2019 roku Departament Energii USA (DOE) przeznaczył 73 miliony dolarów na 35 projektów badawczo-rozwojowych w dziedzinie bioenergii.
Mając na celu zmniejszenie spadku kosztów biopaliw, powinno się zadbać o udostępnienie produktów o wysokiej wartości z biomasy lub zasobów odpadowych oraz zmniejszenie kosztów produkcji biopaliwa. Tak więc korzystanie z biopaliw będzie mniej obciążać portfel.

3. Trwałość silnika pojazdu

Biopaliwa można dostosować do aktualnych konstrukcji silników i działają bardzo dobrze w większości warunków. Mają wyższą zawartość cetanu i lepsze właściwości smarne. Gdy jako paliwo palne stosuje się biodiesel, zwiększa się trwałość silnika.
Nie ma też potrzeby konwersji silnika. Dzięki temu silnik pracuje dłużej, wymaga mniej czynności konserwacyjnych i obniża ogólne koszty kontroli zanieczyszczeń. Silniki zaprojektowane do pracy na biopaliwach wytwarzają mniej emisji niż inne silniki wysokoprężne.


Czy trzeba wybierać? Piec na ekogroszek i pellet

4. Łatwe do wytworzenia

Benzyna jest rafinowana z ropy naftowej, która jest nieodnawialnym surowcem. Chociaż obecne rezerwuary gazu utrzymają się przez wiele lat, wkrótce się wyczerpią.
Biopaliwa są wytwarzane z wielu różnych źródeł, takich jak obornik, odpady z upraw, inne produkty uboczne, algi i rośliny uprawiane specjalnie na potrzeby paliwa.

5. Odnawialne

Większość paliw kopalnych wygaśnie i pewnego dnia wyląduje w dymie. Ponieważ większość źródeł, takich jak obornik, kukurydza, rózga, soja, odpady z upraw i roślin jest odnawialnych i prawdopodobnie nie wyczerpie się w najbliższym czasie, sprawia to, że biopaliwa są z natury wydajne. Te uprawy można również wielokrotnie przesadzać.